puppet - онтологија

караѓоз повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Театарска претстава со кукли.
Албански: shfaqe teatrale me kukëlla
Употреба: Архаизам , Сцена

кукла повеќе

мн. кукли
Вид збор: Именка, женски род
Фигура со подвижни делови (раце, нозе, глава) и со која се игра во куклен театар.
Турски: kukla Албански: kukull, marionet
Употреба: Сцена

куклен повеќе

куклениот
Вид збор: Придавка
Во кој учествуваат кукли, што се однесува на кукла.
Употреба: Сцена

марионета повеќе

мн. марионети
Вид збор: Именка, женски род
Вид кукла што се движи со помош на конци или жици со која се изведуваат театарски, обично детски, претстави.
Албански: marionetë, kukull
Употреба: Сцена