puppeteer - онтологија

куклар повеќе

мн. куклари
Вид збор: Именка, машки род
Актер што работи во куклен театар; стручњак за таков театар.
Албански: aktor në teatrin e kukullave
Употреба: Сцена

кукларство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Изработка и користење кукли во театарски претстави.