pus - онтологија

гној повеќе

(едн.) гнојот
Вид збор: Именка, машки род
Густа жолтеникава течност што се создава при воспаление или гниење на дел од човечки или животински организам.
Албански: qelb
Употреба: Медицина

сукрвица повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Водникава крв со гној што се цеди од рани.
Употреба: Медицина
Примери:
Од прстот му течеше сукрвица.