quail - онтологија

перперица повеќе

Види и: потполошка (ж.)
мн. перперици
Вид збор: Именка, женски род
перпелица, потпошка

потполошка повеќе

мн. потполошки
Вид збор: Именка, женски род
Полска птица од семејството на еребиците, најмала од тој вид.
Латински: Coturnix communis Албански: thëllëzë
Употреба: Зоологија

препелица повеќе

мн. препелици
Вид збор: Именка, женски род
потполошка
Употреба: Зоологија

прлица повеќе

мн. прлици
Вид збор: Именка, женски род
потполошка