question - онтологија

питување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
прашање
Употреба: Дијалектен збор

прашање повеќе

мн. прашања
Вид збор: Именка, среден род
Израз со кој се прашува и се очекува одговор.
Албански: pyetje
Тоа за што се раговара, се преговара, се бара решение.
Албански: lypet zgjidhje