quotation - онтологија

котација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
котирање на берза
Употреба: Економија

навод повеќе

мн. наводи
Вид збор: Именка, машки род
Точно пренесени искажани или напишани зборови.
Албански: kuotizacion, citim
Првиот дел од наводниците по кој следува цитатот, наведените зборови.
Албански: thonjëza hyrëse
Употреба: Граматика

цитат повеќе

мн. цитати
Вид збор: Именка, машки род
Точно, буквално пренесен дел од некој текст.
Употреба: Литература
Примери:
Ракописот обилуваше со цитати.

цитирање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
цитира
Употреба: Литература
Примери:
цитирање напамет, наизуст.