rabbit - онтологија

заек повеќе

Види и: зајак (м.)
мн. зајци
Вид збор: Именка, машки род
зајак

зајак повеќе

мн. зајаци
Вид збор: Именка, машки род
Питом зајак, припитомен глодач сличен на зајак.
Латински: Cuniculus cuniculus Албански: lepur i butë
Употреба: Зоологија

зајачица повеќе

мн. зајачици
Вид збор: Именка, женски род
Женка на зајак.
Албански: lepuroshe
Употреба: Ботаника

зајко повеќе

мн. зајковци
Вид збор: Именка, машки род
зајак

куникула повеќе

мн. куникули
Вид збор: Именка, женски род
Bид питом зајак, се одгледува поради месото, крзното и влакното.
Латински: Cunіculus
Употреба: Зоологија