rank - онтологија

место повеќе

мн. места
Вид збор: Именка, среден род
Положба во однос на другите.

пласман повеќе

(едн.) пласманот
Вид збор: Именка, машки род
Освоено место во некоја квалификација (во спортски натпревари, турнир).
Албански: arritje
Употреба: Спорт

ранг повеќе

мн. рангови
Вид збор: Именка, машки род
степен, чин, специјално звање
Албански: rang
Употреба: Административен термин