rash - онтологија

всипе повеќе

(се) всипат
Вид збор: Глагол, свршен
Се осипе со бронки.
Употреба: Медицина

егзема повеќе

мн. егземи
Вид збор: Именка, женски род
Заболување на кожата проследено со црвенило и со ситни гнојни меурчиња и најчесто со јадеж.
Употреба: Медицина

излета повеќе

излетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Каже нешто без да размисли, неконтролирано.
Албански: i pamatur, i nxitur
Употреба: Преносно значење

осип повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Реакција на кожата како резултат на алергија или инфекција.
Српски: осип
Употреба: Дијалектен збор , Медицина

русе повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Детска заразна болест.

сипак повеќе

мн. сипци
Вид збор: Именка, машки род
сипка, сипаници

сипка повеќе

мн. сипки
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Гнојници по кожата поради болеста сипаница.
Албански: puçërr
Употреба: Медицина