refill - онтологија

надополни повеќе

надополнат
Вид збор: Глагол, свршен
Дополни, додаде уште колку што треба.
Албански: rimbush, plotësoj

преточи повеќе

преточат
Вид збор: Глагол, свршен
Со точење прелее течност од еден сад во друг.
Албански: toçis

претури повеќе

претурат
Вид збор: Глагол, свршен
Истури од еден сад во друг.
Албански: toçis, rimbush