rely - онтологија

облегне повеќе

облегнат
Вид збор: Глагол, свршен
(се облегне) Најде, стекне поддршка, верба, надеж во некого.
Албански: mbështetem, besoj
Употреба: Преносно значење

опре повеќе

опрат
Вид збор: Глагол, свршен
(се опре) Се поткрепи, се подржи, се помогне од некого.
Албански: mbështetem
Употреба: Преносно значење

потпре повеќе

потпрат
Вид збор: Глагол, свршен
(се потпре) Се поткрепи, се опре, се помогне од некого.
Албански: këshilloj
Употреба: Преносно значење