remembrance - онтологија

година повеќе

мн. години
Вид збор: Именка, женски род
помен, парастос
Албански: përvjetor

памет повеќе

(едн.) паметта
Вид збор: Именка, женски род
сеќавање, спомен
Албански: mban mend, kujtesë

паметење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
сеќавање
Примери:
Треба паметење.

паметување повеќе

паметувањето
Вид збор: Именка, среден род
памтење
Албански: kujtesë
Употреба: Разговорно

памјат повеќе

Вид збор: Именка, женски род
сеќавање
Употреба: Црковен термин

спомен повеќе

мн. спомени
Вид збор: Именка, машки род
Сеќавање за умрен.
Албански: përkujtim