renaissance - онтологија

препород повеќе

Вид збор: Именка, машки род
преродба
Употреба: Дијалектен збор

преродба повеќе

мн. преродби
Вид збор: Именка, женски род
Општествено и културно движење на еден народ.
Албански: rilindje, renesansë
Употреба: Уметност

ренесанс повеќе

Види и: ренесанса (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
ренесанса
Употреба: Историја

ренесанса повеќе

(едн.) ренесансата
Вид збор: Именка, женски род
Епоха на преродба во Европа во XIV-XVI век.
Албански: renesansë, rilindje
Употреба: Историја
Архитектурен стил од тоа време.
Албански: renesansë
Употреба: Архитектура и градба