resolve - онтологија

разреши повеќе

разрешат
Вид збор: Глагол, свршен
Со обмислување реши, најде правилен одговор.
Албански: zgjidh, vendos
(се разреши) Добие решение, се реши.
Албански: zgjidh

реши повеќе

решат
Вид збор: Глагол, свршен
(се реши) Добие решение, определи се дефинитивно.
Албански: merr vendim

стане повеќе

станат
Вид збор: Глагол, свршен
се уреди
Употреба: Разговорно