retina - онтологија

мрежница повеќе

мн. мрежници
Вид збор: Именка, женски род
Внатрешна опна на очното јаболко што ги прима светлосните дразби.
Албански: retinë
Употреба: Анатомија

ретина повеќе

(едн.) ретината
Вид збор: Именка, женски род
Внатрешна чувствителна опна на окото.
Албански: retinë
Употреба: Анатомија