retract - онтологија

воздржи повеќе

(се) воздржат
Вид збор: Глагол, свршен
Се откаже од некоја навика, од некоја постапка.
Албански: tërheq, mohoj

одметне повеќе

одметнат
Вид збор: Глагол, свршен
Со брзо, отсечно движење отфрли, зафрли нешто настрана, наназад.
Албански: hedh anash, mbrapa

поотстапи повеќе

Види и: отстапи (св.)
поотстапат
Вид збор: Глагол, свршен
Отстапи малку, донекаде во своето мислење, убедување, одлука и сл.
Албански: prapoj, lëshoj

престапи повеќе

престапат
Вид збор: Глагол, свршен
Отстапи, се откаже од нешто.
Албански: tërheq, largoj
Употреба: Ретко