return - онтологија

возврат повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Постапка со која на ист или сличен начин се возвраќа некому за укажаната помош, внимание и сл.
Примери:
За возврат, девојките биле богато наградени.

возврати повеќе

возвратат
Вид збор: Глагол, свршен
Врати некому со иста мера, на ист или сличен начин за определена услуга, помош; се оддолжи за нешто.
Албански: rrikthen

врати повеќе

вратат
Вид збор: Глагол, свршен
Натера некого да си оди назад од каде што е дојден.
Албански: kthej
Одмазди, возврати некому со некоја постапка, со удари.
Албански: hakmarrje
(се врати) Се појави, дојде повторно на местото од каде што тргнал.
Албански: kthye
(се врати) се наврати, се потсети, обнови
Албански: kthye
Употреба: Преносно значење

вратка повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Возврат за нешто.
Албански: kthim, kompensim
Примери:
Сакам насмевка да им подарам како вратка за она најскапото.
Враќање од некаде.
Албански: kthim
Примери:
Те повика ли смртта, нема вратка.

враќачка повеќе

мн. враќачки
Вид збор: Именка, женски род
враќање
Употреба: Разговорно

дојде повеќе

Види и: иде (несв.)
дојдат
Вид збор: Глагол, свршен
(Си) се врати дома, во своето место (град, село).
Албански: kthej

заврне повеќе

заврнат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) врати.
Албански: kthehet
Употреба: Дијалектен збор

извади повеќе

извадат
Вид збор: Глагол, свршен
Поврати материјални средства како резултат на вложување, надополни.
Албански: nxjerr, kthen
Употреба: Разговорно

одговори повеќе

одговорат
Вид збор: Глагол, свршен
Се одзве на барање, молба, повик и сл.
Албански: përgjigjet
Постапи на некој начин како одговор, реакција на нешто (на нечија постапка).
Албански: përgjigjet

поврат повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Враќање на тоа што е земено.
Албански: kthim
Враќање назад, на старото место.
Албански: kthim

поврати повеќе

повратат
Вид збор: Глагол, свршен
Врати некого назад, натера да се врати.
Албански: kthej
(се поврати) Се врати, дојде назад.
Албански: kthej

ретур повеќе

Вид збор: Именка, машки род
враќање назад
Употреба: Транспорт
Примери:
ретур-билет (повратна карта)
враќање
Употреба: Економија
Примери:
ретур на пакет