revision - онтологија

ревидирање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
ревидира

ревизија повеќе

мн. ревизии
Вид збор: Именка, женски род
Преразгледување на некое учење или теорија за да се внесат неприемливи измени.
Албански: rishqyrtim, revizion
Употреба: Наука
Примери:
Ревизија на марксизмот.

рекапитулар повеќе

мн. рекапитулари
Вид збор: Именка, машки род
Проверка, краток преглед на сметки и на сметководствени книги.
Употреба: Економија