revive - онтологија

обнови повеќе

обноват
Вид збор: Глагол, свршен
Одново, повторно востанови, претстави, оживее нешто.
Албански: rigjallëroj

оживее повеќе

оживеат
Вид збор: Глагол, свршен
Се врати од смрт во живот.
Албански: ringjall
Направи некој да се врати во живот.
Албански: ringjall

препороди повеќе

Види и: породи (св.)
(се) препородат
Вид збор: Глагол, свршен
(се препороди) Породи, роди одново.

прогледа повеќе

прогледаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне убаво да живее.
Албански: filloi një jetë të bukur
Употреба: Преносно значење

соживи повеќе

Види и: оживи (св.)
соживат
Вид збор: Глагол, свршен
оживи
Албански: ngjall
Примери:
Го соживи детето.

соживува повеќе

(се) соживуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) соживи
Албански: ngjall, bashkjetoj