ribbon - онтологија

врзалка повеќе

мн. врзалки
Вид збор: Именка, женски род
Врвка, лента што врзува, спојува, соединува или затегнува нешто.
Албански: lidhëse

кордела повеќе

мн. кордели
Вид збор: Именка, женски род
Украсна лента.
Употреба: Разговорно
Примери:
Во косата носеше кордела.

лента повеќе

мн. ленти
Вид збор: Именка, женски род
Долго и релативно тесно парче од хартија, платно или од друг материјал, различно обработено според намената.
Албански: lentë, shirit

пантлика повеќе

мн. пантлики
Вид збор: Именка, женски род
лента, панделка
Примери:
Пантлики кај жена.

пантличе повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Мала пантлика.
Употреба: Деминутив

рибон повеќе

мн. рибони
Вид збор: Именка, машки род
Лента за машина за пишување или за сметање; лента за компјутерски принтер.
Употреба: Информатика

фљонго повеќе

Вид збор: Именка, среден род
панделка
Примери:
Со фљонго на главата.