rider - онтологија

бинекчија повеќе

мн. бинекчии
Вид збор: Именка, машки род
Коњаник, добар јавач.
Турски: binici
Употреба: Архаизам

јавач повеќе

мн. јавачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што јава.
Примери:
Коњот го почувствува бесот на својот јавач.