risotto - онтологија

пилав повеќе

мн. пилави
Вид збор: Именка, машки род
Јадење од варен ориз попарен со зејтин.
Турски: pilav Албански: pilaf
Употреба: Гастрономија

пиљав повеќе

Види и: пилав (м.)
Вид збор: Именка, машки род
пилав, пилаф
Албански: pilaf
Употреба: Гастрономија

ризото повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Вид јадење со ориз.
Албански: pilaf
Употреба: Гастрономија