roaming - онтологија

роаминг повеќе

роамингот
Вид збор: Именка, машки род
Користење на мобилниот телефон во туѓи мрежи, посебно во странство.

свиркање повеќе

Види и: свирка (несв.)
мн. свиркања
Вид збор: Именка, среден род
војвање, моткање
Употреба: Дијалектен збор

талкање повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
лутање, скитање

туркање повеќе

Види и: турка (несв.)
туркањето
Вид збор: Именка, среден род
скитање
Албански: endje
Употреба: Разговорно