roe - онтологија

ајвар повеќе

(едн.) ајварот
Вид збор: Именка, машки род
солена икра
Турски: havyar Албански: havjar
Употреба: Гастрономија

икра повеќе

мн. икри
Вид збор: Именка, женски род
Рибини јајца.
Албански: ikër, vezë peshku
Употреба: Зоологија

мрест повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Рибини јајца, икра.
Албански: ikra, vezë peshku
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија