rot - онтологија

вцрвоса повеќе

(се) вцрвосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Црвоса, се исполни со црвје.

гние повеќе

гнијат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се распаѓа под дејство на микроорганизми, обично во влажна средина; се расипува.
Албански: kalbet

гнилеж повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Состојба или својство на она што е гнило.

гнилоса повеќе

гнилосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане гнил.

догние повеќе

догнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгние до крај.

доизгние повеќе

Види и: изгние (св.)
доизгнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгние сосема, до крај.

загние повеќе

загнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да гние.

збигороса повеќе

Види и: бигороса (св.)
збигоросаат
Вид збор: Глагол, свршен
скисели
Албански: tharbëroj
Употреба: Гастрономија , Преносно значење

згние повеќе

згнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Сосема изгние, скапе.

изгние повеќе

Види и: гние (св. и несв.)
изгнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Со гниење се распадне целосно до крај.

кукне повеќе

кукнат
Вид збор: Глагол, свршен
Остане некаде долго не по своја желба, окапе некаде.
Албански: kalbem ndejturi
Употреба: Преносно значење

нагнива повеќе

Види и: нагние (св.)
нагниваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Почне да гние.

нагние повеќе

нагние
Вид збор: Глагол, свршен
Стане малку, делумно гнил, почне да гние.

наскапе повеќе

(се) наскапат
Вид збор: Глагол, свршен
Нагние, расипе малку, почне да скапува.

окапе повеќе

окапат
Вид збор: Глагол, свршен
изгние, скапе, пропадне
Албански: kalbet

плуе повеќе

Вид збор: Глагол, несвршен
гние
Албански: kalbet
Употреба: Ретко

прогние повеќе

Види и: гние (св. и несв.)
прогнијат
Вид збор: Глагол, свршен
Гние до крај, потполно.
Албански: kalbet
Почне да гние.
Албански: fillon të kalbet
Почне да пропаѓа морално и физички.
Албански: kalbet
Употреба: Преносно значење

раскапе повеќе

раскапат
Вид збор: Глагол, свршен
(се ракапе) Изгние и се распадне.
Албански: kalbet
(се ракапе) се разруши, се разбие
Албански: kalbem
Употреба: Преносно значење

скапува повеќе

Види и: скапе (св.)
(се) скапуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) скапе

сматкоса повеќе

(се) сматкоса
Вид збор: Глагол, свршен
(за јајце) се расипе
Примери:
Се сматкосале јајцава.

смрди повеќе

смрдат
Вид збор: Глагол, свршен
(се смрди) Стане смрдлив.
Албански: vjen era, qelbësoj

сплуе повеќе

(се) сплујат
Вид збор: Глагол, свршен
се распадне, се раскапе, изгние
Употреба: Разговорно
Примери:
Оди и сплуј се!

црвјоса повеќе

Види и: црвоса (св.)
црвјосаат
Вид збор: Глагол, свршен
црвоса

црвоса повеќе

црвосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Фати црвје, стане црвлив.
Албански: krymbet
Примери:
Црвосал гравот.

чурудиса повеќе

чучурдисат
Вид збор: Глагол, свршен
Станува чурук, се расипува, трули.
Турски: çürümek
Употреба: Разговорно

шуплоса повеќе

(се) шуплосат
Вид збор: Глагол, свршен
Се расипе, се црвоса - за плод.

шуплосува повеќе

Види и: шуплоса (св.)
(се) шуплосуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) шуплоса