round - онтологија

валчест повеќе

валчестиот
Вид збор: Придавка
Што има издолжено тркалезна форма, тркалест.

визита повеќе

мн. визити
Вид збор: Именка, женски род
Редовна лекарска посета во болнички услови.
Албански: vizitë
Употреба: Медицина

заобли повеќе

заоблат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да биде обло.
Албански: bën rrumbullakët
(се заобли) Се здебели, добие облини.
Албански: trashet,bëhet rrumbullak
Употреба: Иронично , Преносно значење

коло повеќе

мн. кола
Вид збор: Именка, среден род
Низа од дејствија што непрекинато се изменуваат или се случуваат едно по друго, литературни дела од ист издавач што се издаваат во одредени временски интервали, серија.
Низа од натпревари во разни спортски дисциплини кои се повторуваат во одредени периоди.
Употреба: Спорт
Низа од дејствија што непрекинато се изменуваат или се случуваат едно по друго, во разни игри на среќа, лотарија, спортска прогноза и сл.

колце повеќе

мн. колца
Вид збор: Именка, среден род
коло
Албански: valle
Употреба: Деминутив

круг повеќе

мн. кругови
Вид збор: Именка, машки род
Кружна линија или патека на некого или на нешто.
Албански: rreth

кругол повеќе

круглиот
Вид збор: Придавка
Што има облик на круг, што е како круг.

кружен повеќе

кружни
Вид збор: Придавка
Што има облик на круг.
Албански: i rrumbullakët

обиколка повеќе

мн. обиколки
Вид збор: Именка, женски род
Обиколување на нешто, поминување околу нешто.
Албански: ec rreth e përqark

подзаоблен повеќе

подзаоблениот
Вид збор: Придавка
Што е заоблен малку, во некоја мера.

подзаобли повеќе

подзаоблат
Вид збор: Глагол, свршен
Заобли малку, во некоја мера, донекаде.
(се подзаобли) Стане заоблен.

рунда повеќе

мн. рунди
Вид збор: Именка, женски род
Во боксот или во спортски натпревар определено време или фаза од борбата.
Албански: raund
Употреба: Спорт
Примери:
Нокаут во првата рунда.
Порачка на пијалак за сите на масата.
Албански: raund, cikël
Употреба: Гастрономија
Примери:
рунда пиво