sabre - онтологија

калач повеќе

мн. калачи
Вид збор: Именка, машки род
сабја
Турски: kılıç Албански: shpatë
Употреба: Архаизам

калачка повеќе

Види и: калач (м.)
мн. калачки
Вид збор: Именка, женски род
сабја

пала повеќе

палата
Вид збор: Именка, женски род
Оружје слично на сабја.
Турски: pala Албански: lloj shpate
Употреба: Архаизам , Разговорно