saffron - онтологија

перлус повеќе

перлyс
Вид збор: Именка, машки род
Жолт шафран.
Латински: Crocus moesiacus Албански: shafran
Употреба: Ботаника , Гастрономија

шафран повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Јужно тревно растение со виолетови цвтови, кои кога ќе се исушат и сомелат се користат како мирудија и лек, а служат и за боење.
Латински: Crocus sativus Турски: safran Албански: shafran
Употреба: Ботаника , Гастрономија