sailboat - онтологија

едрилица повеќе

мн. едрилици
Вид збор: Именка, женски род
Пловен објект како поголем чамец што се движи, плови со едра, главно во спортски цели.
Албански: varkë me vela
Употреба: Спорт

лаѓа повеќе

мн. лаѓи
Вид збор: Именка, женски род
Брод со платна или со весла.