sailing - онтологија

едрење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Пловење со помош на едра.
Албански: lundrim
Летање со едрилица или со друго летало без мотор.
Албански: fluturim
Вид спорт со чамци на едра.
Албански: lundrim
Употреба: Спорт

пливање повеќе

Види и: плива (несв.)
пливањето
Вид збор: Именка, среден род
пловење
Албански: lundrim
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија , Транспорт