salty - онтологија

слан повеќе

Види и: солен (прид.)
слани
Вид збор: Придавка
солен
Употреба: Дијалектен збор

солен повеќе

солени
Вид збор: Придавка
Приготвен со сол, кој има вкус на сол.
Албански: i njelmët
Употреба: Гастрономија

соленикав повеќе

соленикави
Вид збор: Придавка
Што е малку солен.

соленка повеќе

соленко
Вид збор: Придавка
(само во ж. и ср. род) солен
Албански: i njelmët
Употреба: Деминутив , Гастрономија
Примери:
Јадењево ви е соленко.