sardine - онтологија

паламид повеќе

мн. паламиди
Вид збор: Именка, машки род
Вид морска риба од родот на скуши.
Латински: Palamys sarda
Употреба: Зоологија

паламида повеќе

мн. паламиди
Вид збор: Именка, женски род
паламид
Албански: sardele
Употреба: Зоологија

сардина повеќе

мн. сардини
Вид збор: Именка, женски род
Вид ситна морска риба.
Латински: Sardina pilcharelus
Примери:
(разг.) Стиснати како сардини.

сардиница повеќе

мн. сардиници
Вид збор: Именка, женски род
сардина
Употреба: Деминутив