sauce - онтологија

прелив повеќе

мн. преливи
Вид збор: Именка, машки род
Сос за месо, салати и сл.
Албански: salcë
Употреба: Гастрономија

сафт повеќе

Вид збор: Именка, машки род
сок, сос
Германски: Saft Албански: salcë, lëng
Употреба: Гастрономија
Примери:
ќофте во сафт

сос повеќе

мн. сосови
Вид збор: Именка, машки род
Вид каша.
Албански: salcë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Доматен сос.

червиш повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Сок од месо во јадење.
Турски: çerviş Албански: çervish
Употреба: Гастрономија , Разговорно