scab - онтологија

крастоса повеќе

крастосаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се крастоса) Стане крастав, добие краста.
Албански: dregëzohem

скрастави повеќе

скрастават
Вид збор: Глагол, свршен
Покрие, зарази со красти.
Албански: dregëzoj, zgjeboj
Употреба: Медицина
Примери:
Ја скрастави ќерка му од царот.