scalp - онтологија

дере повеќе

дерат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Бездушно ограбува со претерана цена, камата и сл.
Албански: rrjepë
Употреба: Преносно значење

скалп повеќе

мн. скалпови
Вид збор: Именка, машки род
Кожата со косата одрана од главата на непријателот како трофеј кај некои диви племиња.
Албански: skalp
Употреба: Анатомија

скалпира повеќе

скалпираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Симне, симина скалп од некого.
Употреба: Медицина

скубе повеќе

скубат
Вид збор: Глагол, несвршен
Безобѕирно користи, дере.
Албански: shqep, rrjep