scar - онтологија

засек повеќе

мн. засеци
Вид збор: Именка, машки род
Белег од рана настаната со засекување.
Албански: rrëpirë
Употреба: Медицина

лузна повеќе

мн. лузни
Вид збор: Именка, женски род
Трага на кожата од зарасната рана.
Албански: mbresë, rrëpirë
Употреба: Медицина
Психолошки - траги од некаква ситуација (обично непријатна, лоша).
Албански: mbresë
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење

лузно повеќе

Види и: лузна (ж.)
мн. лузна
Вид збор: Именка, среден род
лузна

стигма повеќе

мн. стигми
Вид збор: Именка, женски род
карактеристичен белег
Албански: shenjë karakteristike Грчки: στíγμα