scene - онтологија

кулиса повеќе

мн. кулиси
Вид збор: Именка, женски род
Составен дел од декорот на театарска сцена, подвижен насликан ѕид или друг елемент.
Употреба: Сцена

место повеќе

мн. места
Вид збор: Именка, среден род
предел
Употреба: Географија

слика повеќе

мн. слики
Вид збор: Именка, женски род
Во драмско дело - дел од чин.
Албански: skenë