score - онтологија

музика повеќе

(едн.) музиката
Вид збор: Именка, женски род
мелодија, ноти, партитура
Албански: muzikë
Употреба: Музика и танц

партитура повеќе

мн. партитури
Вид збор: Именка, женски род
Збир на сите партии од повеќегласна музичка творба.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Партитура на опера.

резултат повеќе

мн. резултати
Вид збор: Именка, машки род
Исход на спортски натпревар.
Албански: shënoj
Употреба: Спорт
Примери:
нерешен резултат