scorer - онтологија

пукач повеќе

мн. пукачи
Вид збор: Именка, машки род
За тој што постигнува погодок.

стрелец повеќе

мн. стрелци
Вид збор: Именка, машки род
голгетер
Албански: shënues
Употреба: Спорт