sea - онтологија

море повеќе

мн. мориња
Вид збор: Именка, среден род
Голема површина солена вода, дел од океан завлегува во копното.
Албански: det
Употреба: Географија
Голема површина со нешто, обично што се бранува, што се лелее.
Албански: det
Употреба: Преносно значење