season - онтологија

време повеќе

мн. времиња
Вид збор: Именка, среден род
Доба, период од денот, од годината.
Албански: periudhë

сезона повеќе

мн. сезони
Вид збор: Именка, женски род
Едно од четирите годишни времиња.
Албански: stinë
Примери:
Зимска сезона.
Време особено погодно за некоја работа или дејност; време на узревање на некои плодови.
Албански: sezon
Примери:
Градежна сезона.