secrete - онтологија

излачи повеќе

излачат
Вид збор: Глагол, свршен
(за жлезди) Лачи, испушта, произведува некаква материја, секрет, сок.
Албански: tajis
(за животно) Лачи, испушта, произведува некаква материја, секрет, сок.
Албански: tajis
(за растение) Лачи, испушта, произведува некаква материја, секрет, сок.
Албански: tajis

лее повеќе

леат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се лее) се излачува, тече
Албански: rrjedh, derdhet

секрет повеќе

мн. секрети
Вид збор: Именка, машки род
Она што се излачува од некои жлезди - на пример, плунка, слини, желудочен сок и сл.
Албански: fsheh
Употреба: Медицина