segmentation - онтологија

сегментација повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Делење на телото или на одделени органи на некои животни на низа делови - сегменти.
Албански: segmentim
Употреба: Биологија
Во биологијата - дробење на јајцата на множество ќелии при развитокот на зародишот.
Албански: segmentim
Употреба: Медицина