shavings - онтологија

делканица повеќе

мн. делканици
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што останува при делкањето, остатоци.
Албански: mbeturina nga gdhendja

иверка повеќе

мн. иверки
Вид збор: Именка, женски род
Ситни дрвца, трески што отпаѓаат при сечење дрва.

шушки повеќе

Вид збор: Именка, множина
Суви лисја; отпадоци од рендосување, стружење.
Албански: gjethe të thata