shield - онтологија

заветрина повеќе

заветрината
Вид збор: Именка, женски род
заштита

калкан повеќе

мн. калкани
Вид збор: Именка, машки род
Направа, предмет со кој човекот се штити од некого или нешто.
Албански: mburojë

покрие повеќе

покријат
Вид збор: Глагол, свршен
Се постави кај противничкиот играч за да му пречи.
Албански: pengoj
Употреба: Спорт

укрили повеќе

укрилат
Вид збор: Глагол, свршен
заштити
Примери:
И чесен крст да не укрили.

укрилува повеќе

Види и: укрили (св.)
укрилуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
укрили

шише повеќе

мн. шишиња
Вид збор: Именка, среден род
Стакло кое го штити пламенот кај газиената ламба.
Албански: mburoj

штит повеќе

мн. штитови
Вид збор: Именка, машки род
Некогашно оружје за одбрана од стрели, копја и сабји.
Албански: mburojë, shqyt
Употреба: Воен термин , Историја

штити повеќе

штитат
Вид збор: Глагол, несвршен
Чува, држи во заштита некого.
Албански: mbroj, ruaj
Примери:
Тој го штити него.