shipping - онтологија

бродарство повеќе

бродарството
Вид збор: Именка, среден род
Стопанска дејност што се занимава со производство и трговија со бродови.
Албански: detari, lundrim
Употреба: Економија , Транспорт

паробродарство повеќе

Вид збор: Именка, среден род
пароброд
Примери:
Речно паробродарство.

пловидба повеќе

мн. пловидби
Вид збор: Именка, женски род
Пловење на бродови.
Употреба: Транспорт
Примери:
Морска, речна, долга, прекуокеанска, крајбрежна пловидба.