shopkeeper - онтологија

бакал повеќе

мн. бакали
Вид збор: Именка, машки род
Трговец на различни ситни ироизводи, обично прехранбена стока.
Турски: bakkal Албански: bakallxhi, dyqanxhi
Употреба: Архаизам , Економија

дуќанџија повеќе

мн. дуќанџии
Вид збор: Именка, машки род
Лице што има дуќан или што продава во дуќан.
Турски: dükkâncı Албански: dyqanxhi, tergëtar
Употреба: Економија

пиљар повеќе

мн. пиљари
Вид збор: Именка, машки род
бакал
Српски: пиљар
Употреба: Дијалектен збор