shot - онтологија

гаѓач повеќе

мн. гаѓачи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што гаѓа.

ѓуле повеќе

мн. ѓулиња
Вид збор: Именка, среден род
Кугла, топка, обично железна, за спортски натпревар.
Турски: gülle Албански: sferë, rruzull
Употреба: Спорт

истрел повеќе

мн. истрели
Вид збор: Именка, машки род
Испукување на муницијата од огнено оружје.
Албански: krismë
Употреба: Воен термин

сачма повеќе

мн. сачми
Вид збор: Именка, женски род
ситна оловна кугличка
Турски: saçma