sicken - онтологија

гади повеќе

(се) гадат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ми (ти, му,... се гади) Се гнаси, чувствува одвратност, одбивност.
Албански: gërditem
Употреба: Безлично

заболи повеќе

заболат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане болен, се поболи.
Албански: sëmurë

згнаси повеќе

Види и: гнаси (несв.)
(се) згнасат
Вид збор: Глагол, свршен
(ми, ти, му,... се згнаси, безл.) Се слоши, стане тешко, лошо некому, почувствува гнасење.
Албански: i jap të përzier, neveris

изразболи повеќе

Види и: разболи (св.)
изразболат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да се разболи некој или повеќемина.
Албански: sëmurem
Употреба: Медицина

разболи повеќе

разболат
Вид збор: Глагол, свршен
(се разболи) Падне болен.
Албански: smuret
Употреба: Медицина
Примери:
Се разболи одеднаш.

растрои повеќе

растројат
Вид збор: Глагол, свршен
Приведе во ненормална, болна состојба.
Албански: neveris
Употреба: Медицина
(се растрои) Дојде во ненормална, болна состојба.
Албански: sëmurë