silverplate - онтологија

посребри повеќе

посребрат
Вид збор: Глагол, свршен
Покрие, обложи со тенок слој сребро.
Албански: lyej me argjent
(се посребри) Побели, добие боја на сребро.
Албански: merr ngjyrë argjendi
Употреба: Преносно значење , Ретко